Archiwum

Ostra jazda!

Czołem! Muzeum przypomina o możliwości  skorzystania z najnowszych atrakcji. W ofercie przejazdów indywidualnych, grupowych oraz okazjonalnych macie do wyboru: haubice 2s1 Goździk, transporter SKOT, samochody i wozy lekkie, motocykle oraz wiele, wiele innych. Do zobaczenia w muzeum!

25 Kwiecień 2018r.

Głośno o Czerwonym Baronie

"Urzędnicy od lat chcą promować miasto postacią Czerwonego Barona. Na razie niemal wyłącznie poprzez sprzedaż gadżetów. Plany są jednak bardziej ambitne. Na projekty turystyczne w tegorocznym budżecie zarezerwowano ponad 100 tys. zł. Miasto chce między innymi zbudować replikę samolotu. Podobną do tej, którą samodzielnie wykonał właściciel Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie..." -możemy dowiedzieć się z wieczormych faktów.

6 Luty 2018r.

Podróż Czerwonej Legendy

 Po powrocie z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego replika samolotu Fokker DR.I w dniu 11.10.2016r. stanie na Świdnickim Rynku gdzie będzie atrakcją podczas Kongresu Turystyki Polskiej organizowanego w dniach 12-14.10.2016r. Zapraszamy na Świdnicki rynek.

10 Październik 2016r.

77 rocznica wybuchu II wojny światowej

Dokładnie 77 lat temu, 1 września 1939 roku o godzinie 4:47 pancernik Schleswig-Holstein zaatakował Westerplatte a wojska niemieckie przekroczyły granice Polski. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.

Chcesz dotknąć historii? Zapraszamy do Muzeum Broni i Militariów na wystawę stałą Wrzesień 1939 a także wystawę uzbrojenia Wojska Polskiego i Wermachtu z 1939 roku.

1 Wrzesień 2016r.

Piknik Lotniczy

W dniu 27.08.2016 r. odbędzie się Piknik Lotniczy Honorowy Patronat Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Święta 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny i 10 lecia służby samotów F-16 w Siłach Powietrznych RP. A w nim: Przelot samolotów naddżwiękowych: F-16, MIG-29, SU-22, przelot śmigłowców szturmowych MI-24, transportowych: Mi-17, wielozadaniowych Mi-8, SW-4, transportowych C-295 M,C-130. Występy zespołów akrobacyjnych Biało-Czerwone ISKRY,ORLIK, akrobacje indywidualne myśliwców F-16 i MiG-29 oraz wystawa statyczna na, której prezentowany będzie eksponat samotu Fokker DR-I z Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym, które współpracuje z 31 Bazą Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Jesteśmy Dumni! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

(impreza ma charakter zamknięty)

22 Sierpień 2016r.

Powstanie Warszawskie 1944

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało 63 dni będąc największym zrywem niepodległościowym II wojny światowej,

1 Sierpień 2016r.

Rajd Szlakiem Zołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego

W dniu 18.06.2016 Muzeum Broni odwiedzili uczestnicy Rajdu Szlakiem Zołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego. Stowarzyszenie Pancerny Skorpion zaprezentowało na muzealnym parkingu mechanicznych uczestników rajdu, Jeep Willis, Dodge. Serdecznie Dziękujemy.

20 Czerwiec 2016r.

6 czerwca 1944 Lądowanie w Normandii

Lądowanie w Normandii było największą operacją desantową w historii wojen, pod względem użytych sił i środków. Miała na celu otwarcie w zachodniej Europie tzw. drugiego frontu w europejskim teatrze działań II wojny światowej. Operacja została przeprowadzona we wtorek 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, bretyjskie i kanadyjskie. 133 tyś żołnierzy alianckich wylądowało na plażach Utah, Omaha, Gold, Juno, Sword. Na większości plaż nie napotkano większego oporu. Wyjątkiem była plaża Omaha, życie straciło 3000 żołnierzy amerykańskiech. Na tyłach armi niemieckiej wylądowała 101 Dywizja Powietrznodesantowa armi USA, około 23 tyś spadochroniarzy. Operacja Overlord trwała przez kolejne tygodnie na plażach Normandii wylądowało wsumie 600.000 żołnierzy. Walki o Normandię trwały, celem był Berlin.

6 Czerwiec 2016r.

72 rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino zwana także bitwą o Rzym, w rzczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych obok walk pod Stalingradem, na Łuku Kurskim, lądowania w Normandii i powstania warszawskiego w czasie II wojny światowej. Bitwa o Cassino była największą lądową bitwą w Europie, najcięższą i najkrwawszą z walk zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem na wszystkich frontach drugiej wojny światowej.

Wehrmacht bez trudu odpierał serie uderzeń wojsk alianckich od stycznia do 18 maja 1944 roku, kiedy to 2 Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa zatknoł biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino, jednocześnie przełamując obronę Lini Gustawa i otwierają aliantom drogę na Rzym i dalej wgłąb Europy.

18 Maj 2016r.

71 lat po ...

71 lat temu, 8 maja 1945 roku III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji. Oznaczało to zakończenie działań wojennych na terenie Europy a na Pacyfiku walki trwały nadal.

Więcej...

8 Maj 2016r.

Transporterem na wesele!

Organizujesz imprezę? wesele? wieczór pańieński, kawalerski? Muzeum zaprasza do wypożyczenia kołowego transportera SKOT R3 jako lekko opancerzonej limuzyny. Zapraszamy!

24 Kwiecień 2016r.

1 marca -Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Cytując słowa tragicznie zmarłego Prezydenta Ś.P. Lecha Kaczyńskiego: "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" W tym szczególnym dniu zapraszamy do odwiedzin muzeum. Cześć i Chwała Bohaterom!

1 Marzec 2016r.

Kartka z kalendarza: 8 lutego 1932 roku

Vis to polski samopowtarzalny pistolet wz.35. Była to konstrukcja Piotra Wilniewczyca oraz Jana Skrzypińskiego. Początkowo nazwa pistoletu „WiS” pochodziła od pierwszych liter nazwisk konstruktorów jednak na żądanie Departamentu Uzbrojenia została zmieniona na Vis co z łaciny znaczy „Siła”. Wg niektórych źródeł m.in. czasopisma Guns & Ammo, Vis jest jednym z najlepszych pistoletów wojskowych jakie kiedykolwiek wyprodukowano -mamy go w naszym muzeum!

8 Luty 2016r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W dniu 10.01.2016 r. Muzeum weżmie udział w 24 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Boguszowie Gorcach na terenie Centrum Kulturalno-Kongresowego WITOLD. Od godziny 13 do 16 będzie można oglądać pokaz sprzętu bojowego między innymi kołowy transporter opancerzony SKOT R3 samochody terenowe HONKER i kilka sztuk broni strzeleckiej z arsenału Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Niezabraknie atrakcji militarnych i oczywiście wojskowej kuchni polowej z zawartością Grochówki!!! Zapraszamy na WOŚP 2016 Boguszów Gorce

6 Styczeń 2016r.

Pod choinkę BWP-1

Pod muzealną choinką znajdował się Bojowy Wóz Piechoty BWP-1. Dotarł do Świdnickiego Muzeum Broni i Militariów w dniu 23.12.2015. BWP znajduje się w uzbrojeniu Wojska Polskiego od 1973 roku. W przedniej części kadłuba umieszczono przedział napędowy,w środkowej części przedział bojowy z obrotową wieżą, a w tylnej przedział desantowy, w którym przewozi się 8 żołnierzy wraz z wyposażeniem. W wieży jest zamocowana armata gładkolufowa 2A28, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych MALUTKA,oraz sprzężony karabin maszynowy PKT 7,62. Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z BWP-1 na terenie Muzeum Broni w Witoszowie Dolnym.   

24 Grudzień 2015r.

Wizyta w Wielkiej Brytanii IMPERIAL WAR MUSEUMS DUXFORD

Mieliśmy niesamowitą przyjemność gośćić w Imperial War Museum-muzeum wojskowe koło Duxford w Anglii. Wojskowe lotnisko w Duxford jest jednym z pierwszych zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Powstało podczas I wojny światowej po utworzeniu w 1918 Royal Naval Air Force. W czasie Bitwy o Anglię na lotnisku Duxford stacjonował polski dywizjon 302 wyposażony w samoloty Hurricane. W 1943 lotnisko przekazano amerykańskim siłom powietrznym,  które wykorzystywały je dla samolotów Thunderbolt i Mustang osłaniających bombowce udające się na naloty nad terytorium niemieckiej Rzeszy. W 1977 roku lotnisko przekształcono w Muzeum. Polecam wszystkim zinteresowanym do oglądania najsłynniejszych maszyn bojowych XX wieku, między myśliwcami można zobaczyć czołg Tiger, Panther, PanzerIII, Sherman, T34 w polskich barwach. Imponujące robi wrażenie!!!

8 Listopad 2015r.

Możdzierz 2B9 WASILOK

Możdzierz 2B9 WASILOK to nowy nabytek w Muzeum Broni i Militariów. 82 mm ciągniony możdzierz automatyczny 2B9 WASILOK znajduje się w uzbrojeniu jednostek powietrzno desantowych Wojska Polskiego od 1984 roku. Wraz z samochodem GAZ 66-05 stanowi zestaw oznaczony symbolem 2K21. Samochód GAZ służy do przewożenia 226 sztuknamunicji lub holowania możdzierza a także części zapasowych i 4 żołnierzy obsługi. Ze względu na cechy konstrukcyjne i sposób zwalczania celu  możdzierz zalicza się do armatomożdzierzy... Zestaw 2k21 do wglądu tylko w Muzeum Broni i Militariów!!!Zapraszamy

28 Październik 2015r.

17 września 1939

17 września 1939 roku Armia Radziecka weszła na wszchodnie tereny Polski w momencie, kiedy ta od kilkunastu dni prowadzi wojnę z Niemcami przesądziła nie tyle o przebiegu kampani wrześniowej, która była w zasadzie przegrana, co o sytuacji w Europie na najbliższe lata. Dokonał się czwarty rozbiór Rzeczpospolitej i wojna na dwa fronty.  Uzbrojenie wykorzystywane w kampani wrześniowej można oglądać na ekpozycji stałej Polski Wrześień 1939 w Muzeum Broni i Militariów.

17 Wrzesień 2015r.

Świebodzice Lotnisko

W dniach 29,30.08.2015 roku odbędzie się Piknik Lotniczy w Świebodzicach na polowym Lotnisku. W ostatni wekend sierpnia zapewni nam moc atrakcji lotniczych dzięki Towarzystwu Lotniczemu ze Świebodzic a także militarnych dzięki Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym. Zapraszamy na Piknik wszystkich chętnych przejażdzki Transporterem Opancerzonym SKOT i samochodem terenowym HONKER a także zobaczyć okolice Zamku Książ z lotu ptaka. Na Lotnisku codziennie do wglądu jest ekspozycja stała Muzeum Broni i Militariów składająca się z Zestawu Oświetlenia Pasa Startowego zamontowanych na pięciu ciężarówkach ZIŁ 130. Zapraszamy na PIKNIK LOTNICZY.

25 Sierpień 2015r.

Muzeum na trasie rajdu pojazdów zabytkowych

W dniu 22.08.2015 roku Muzeum Broni i Militariów gościło uczestników 3 Wałbrzyskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Załogi z Niemiec, Słowacji, Czech i Polski w regulaminowym czasie meldowali się w punkcie pomiaru czasu i po odpowiedzi na pytanie zadawane przez organizatora mogli podziwiać arsenał zgromadzony w Muzeum Broni i Militariów. Uczestnikom bardzo się podobało i zadeklarowali udział w rajdzie w przyszłym roku i ponowną możliwość podziwiania kolkcji militariów która pochłoneła kilku uczestników rajdu. Parking przed muzeum błyszczał zabytkowymi pojazdami z całego świata, było na co popatrzeć...

25 Sierpień 2015r.

1920-2015 WP

15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej na pamiątę zwycięskiej bitwy Warszawskiej w 1920 roku stoczonej w czasie wojny Polsko-Bolszewickiej. W tym dniu Wojsko i społeczeństwo czći chwałę oręża Polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekomnego rozgromnienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość POLSKI. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!!! 

14 Sierpień 2015r.

100 lat!!!

Do setki jeszcze trochę brakuje, więc niech się jubilat nic nie przejmuje. Młodo wygląda, młodo się czuje, jak młodzieniaszek chętnie żartuje. Nie traci humoru ani zapału, wchodząc do życia nowego rozdziału. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA STANISŁAWA GABRYŚ Z OKAZJI URODZIN!!!STO LAT

14 Sierpień 2015r.

Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać. Pamiętajmy o Nich!

71 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o bohaterach tamtych 63 dni walki z okupantem i o ludności cywilnej Warszawy. Dużo im zawdzięczamy.  Wolność!!!

4 Sierpień 2015r.

BITWA O ANGLIĘ

75 rocznica jednej z największych bitew II wojny światowej  BITWA O ANGLIĘ 194-2015. Zwycięstwo w Bitwie o Anglię było kluczowe dla podtrzymania wolności wolnego świata do kontynuowania walki przeciwko Nazistom. Polski Dywizjon 303 wchodzący w skład RAF-u walnie przyczynił się do wyzwolenia Europy!!! BEATLE OF BRITAIN

18 Lipiec 2015r.

Umowa o współpracy z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego

Witajcie Kochani! Wiosna za oknem, więc nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaprosić Was do odwiedzin muzeum... Nasza Kolekcja znacznie się powiększyła przez ostatnią zimę, dlatego warto na dniach zaplanować wycieczkę do Witoszowa :-) I jeszcze na koniec prawdziwa "petarda": jesteśmy w przeddzień podpisania umowy o współpracy z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach!!! Szczegóły wkrótce! Pozdrawiamy.

17 Kwiecień 2015r.

CIĘŻKI MOTOCYKL MW 750

Muzeum zakupiło ciężki motocykl MW750 z wózkiem bocznym. Przywieziony z Ukrainy już niebawem po remoncie będzie dumnie prężył swe wdzięki wśród innych wojskowych maszyn Muzeum. Dostępny jest do wglądu na eskpozycji Muzeum.

4 Grudzień 2014r.

PAMIĄTKA Z WIETNAMU

Muzeum pozyskało cenną pamiątke z wojny w Wietnamie, Amerykański karabin maszynowy M16A1! Karabin brał udział w Wietnamskiej wojnie w latach 60 ubiegłego wieku. Trafił do Polski przywieziony przez Polskich obserwatorów w celach badawczych. Jest jednym z dwóch oryginalnych egzemplarzy z tamtej wojny. Zalegając przez przeszło pół wieku w magazynie Polskich Sił Zbrojnych, ujrzał światło dzienne i jest dostępny do oglądania w arsenale Muzeum Broni i Militariów. Zapraszamy.

4 Grudzień 2014r.

11 listopada 2014 -Święto Niepodległości

Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, najważniejsze święto państwowe. 96 lat temu nasi przodkowie pokazali, że Polska żyje i żyć będzie. Dla nich Niepodległość była spełnionym marzeniem. Dla nas jest ogromnym skarbem, o który powinniśmy dbać. Świętujmy dzisiejszy dzień, cieszmy się Niepodległością - wywieśmy flagi, pokażmy naszą radość, niech cały świat się dowie, że jesteśmy dumni z naszego kraju! (źródło: SurgePolonia)

11 Listopad 2014r.

Podróż Czerwonej Legendy

W zeszłym tygodniu Muzeum Broni gościło delegację z 31-ej Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Okazją do wymiany wspólnych doświadczeń była zbliżająca się wielkimi krokami rocznica 70-lecia powstania Bazy. Zaplanowane na dzień 6 września obchody rocznicowe odbędą się w Krzesinach, a jedną z ich atrakcji będzie należąca do Muzeum replika legendarnego samolotu Foker DRI. Taką maszyną, podczas I Wojny Światowej, grozę i postrach wśród swoich przeciwników siał słynny asa przestworzy: Czerwony Baron!

25 Sierpień 2014r.

Coś dla Majsterkowiczów

Dosłownie wczoraj Muzeum Broni i Militariów pozyskało Komplet Oprzyżądownia Remontowego dedykowany dla Kołowych Transporterów SKOT, BRDM-2. Komplety składają się ze specjalistycznych narzędzi i elementów potrzebnych do bieżących napraw, konserwacji czy wreszcie kapitalnego remontu kołowych transporterów opancerzonych. Dzięki zestawom kolejne pojazdy z Muzeum już niedługo odzyskają pełną mobilność. Wszystkich zainteresowanych „techniczną” stroną wojskowości zapraszamy do Muzeum.

21 Sierpień 2014r.

Każdy strzelać może

Strzelnica sportowa przy Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy serdecznie zaprasza do alternatywnego spędzania czasu. Oferta skierowana jest zarówno do osób z doświadczeniem, jak również początkujących i nie mających do tej pory kontaktu z bronią. Nasi instruktorzy chętnie zaznajomią Państwa z tematyką strzelecką. Do dyspozycji naszych gości oddajemy cztery tory strzeleckie do 25 m. Oferujemy również użyczenie broni sportowej lub bojowej. Więcej informacji na stronie: www.strzelam.pl

10 Sierpień 2014r.